Aktualności

Życzenia świąteczne oraz list rektora UPJPII na drugi dzień Świąt Wielkanocnych 2024

27.03.2024 Komunikaty

wielkanoc_2024-1280.jpg

 

Chrzest jest zanurzeniem w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Kto został ochrzczony, niesie w sobie już dokonaną wielką przygodę spotkania z Bogiem w konkretnym kształcie Jezusa Chrystusa. A chleb leżący na stole, Przenajświętsza Eucharystia, jest dawany po to, by opadły łuski z oczu, by bielmo nie przesłaniało wnikliwego patrzenia w oblicze Chrystusa. By powiedzieć „Pan mój i Bóg mój” (J 20, 28) i zostać przy Nim, i umiłować Go ponad wszystko, i znaleźć w Nim motyw nie tylko przeżycia, ale tak dynamicznej egzystencji, tak dynamicznego życia, jakie podziwiamy w słabym, kruchym, ludzkim, dziewczęcym, potem królewskim życiu królowej Jadwigi.
Bp W. Świerzawski, homilia wygłoszona w katedrze na Wawelu 17 VII 1993 r.

 

W roku 650. rocznicy urodzin św. królowej Jadwigi, w imieniu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, pracowników nauki i administracji, studentów i doktorantów, naszych przyjaciół i dobrodziejów, życzę na to wielkanocne święto Paschy, by nasze spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym było głębokie i owocne, a co za tym idzie – byśmy wypełniali zobowiązania wynikające z chrztu świętego w codziennym życiu. Niech każdego dnia spadają łuski z naszych oczu, abyśmy lepiej widzieli umiłowane oblicze Chrystusa.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! My wszyscy w tym Jego nowym życiu mamy swoją nadzieję i szczególne miejsce. Alleluja!

 

ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
rektor UPJPII

 


Życzenia wielkanocne rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały

 


Z okazji świąt Wielkiej Nocy rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała tradycyjnie przygotował list, który zostanie odczytany w kościołach w drugi dzień świąt.

 

Umiłowani, Siostry i Bracia,
liturgia Słowa ukazuje nam Piotra, który z mocą naucza o Jezusie Nazarejczyku, o tym, że został On umęczony i zabity, ale głosi także, że zmartwychwstał. Na końcu zaś potwierdza, że wszyscy jesteśmy tego świadkami (Dz 2, 32). Jezus po zmartwychwstaniu spotyka kobiety i mówi do nich: Idźcie i oznajmijcie moim braciom (Mt 28, 8–15), że zmartwychwstałem. Ta prawda jest dla nas fundamentalna, bowiem słyszymy zapewnienie, że wiara nasza ma głęboki sens. Jesteśmy wszyscy przeznaczeni do zmartwychwstania. Nasze ciała ulegną zniszczeniu, ale – jak śpiewamy w prefacji – nasze życie zmieni się, ale się nie kończy (Mszał rzymski, Prefacja o zmarłych).

W mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa zostajemy wszczepieni przez chrzest święty. On jest dla nas bramą wejścia do Kościoła, ale jest też bramą do zmartwychwstania: Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony (Mk 16, 16). (PEŁNA TREŚĆ LISTU)

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano