„Wyszyński 40 spojrzeń” – premiera książki o. prof. Zdzisława Kijasa OFMConv (UPJPII)

14.04.2021 Publikacje

Prezentacja książki autorstwa o. prof. Zdzisława Kijasa OFMConv "Wyszyński 40 spojrzeń".

– Moim szczerym pragnieniem było, aby każdy mógł poznać wewnętrzne bogactwo kard. Wyszyńskiego i niejako w nie „wejść”, aby zrozumiał jego wewnętrzne piękno, głębokie pragnienia, jego troski o dobro kraju i ducha męstwa w realizacji szlachetnych ideałów – pisze o. Kijas we wstępie do książki.

Jak wskazuje wydawca, książka autorstwa o. Zdzisława Kijasa OFMConv pozwala poznać historię jednego z największych Polaków XX w., postaci wyjątkowej, bogatej wewnętrznie, nad wyraz wrażliwej i kreatywnej. W 40 spojrzeniach na Prymasa Tysiąclecia dostrzec można człowieka z krwi i kości, pokornego, starającego się odkrywać miłość Boga w sytuacjach, które dla innych są jej zaprzeczeniem.

O. Kijas powiedział, że kard. Wyszyński mógłby być patronem od spraw beznadziejnych – miał wiele takich beznadziejnych z ludzkiego punktu widzenia sytuacji, z których udawało mu się wyjść. „Podchodził do życia z uśmiechem. Życie dla niego zawsze było bogatsze niż to, co niosła codzienność” – mówił franciszkański teolog.

– Nikt nie przypuszczał, że beatyfikacja prymasa się opóźni i dołączy do niego matka Czacka. To piękny przypadek. Znali się, współpracowali, dużo ich łączyło i teraz będą razem beatyfikowani. Za życia był blisko z kobietami i widzimy, że po śmierci też „zaczekał” na matkę Czacką – powiedział o. Kijas. Pytany o możliwą datę beatyfikacji przyznał, że sam jej nie zna, ale podejrzewa, że ze względu na okoliczności pandemii i wiosenno-jesienny klimat w Polsce uroczystość odbędzie się raczej w przyszłym roku.

W prezentacji książki „Wyszyński 40 spojrzeń” uczestniczyli o. Zdzisław Józef Kijas OFMConv – autor książki i relator procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego, o. Andrzej Zając OFMConv – dyrektor Wydawnictwa Bratni Zew, które ksiażkę wydało i Aneta Liberacka – prezes Fundacji Medialnej 7. Spotkanie poprowadził Marcin Przeciszewski, prezes i redaktor naczelny KAI.

ksiazka_wyszynski_konferencja-1024x576.jpg

O. prof. dr hab. Zdzisław Józef Kijas – franciszkanin, profesor teologii, profesor w Katedrze Ekumenizmu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, nauczyciel akademicki wielu uczelni w Polsce i za granicą, postulator generalny spraw kanonizacyjnych Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, relator procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego. Uczestnicząc w od 2010 r. w rzymskim etapie procesu beatyfikacyjnego Kardynała, bardzo dokładnie poznał ogromną dokumentację procesu, zawierającą zarówno bogatą spuściznę Kandydata na ołtarze jak i wszystkie świadectwa, jakie zostały zebrane na jego temat w toku postępowania procesowego.

źródło: eKAI

fot: eKAI