UPJPII w ostatniej książce Benedykta XVI „Co to jest chrześcijaństwo. Testament duchowy”

12.05.2023 Publikacje

benedykt_xvi_ksiazka-1280.jpg

Dzięki krakowskiemu wydawnictwu „Esprit” otrzymaliśmy polskie tłumaczenie ostatniej książki Benedykta XVI pt. „Co to jest chrześcijaństwo. Testament duchowy”. Jest ona zbiorem tekstów napisanych przez papieża emeryta w latach 2014–2021 i wybranych przez niego osobiście do publikacji „po mojej śmierci”, jak sam zaznacza we „Wprowadzeniu”.

Wśród kilkunastu artykułów znajduje się również tekst pt. „Muzyka i liturgia” (s. 61–66), który powstał jako słowo podziękowania Benedykta XVI za przyznanie mu doktoratu honoris causa przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Akademię Muzyczną w Krakowie. Papież emeryt odczytał ten tekst 4 lipca 2015 r. w Castel Gandolfo podczas ceremonii wręczenia mu tego wyróżnienia. Ze wzruszeniem i głęboką wdzięcznością odczytujemy decyzję Benedykta XVI, aby właśnie ten tekst umieścić w jego ostatniej książce. „Wiarygodny aż do końca”. Potwierdził na nowo wypowiedziane wówczas słowa, „że tym sposobem jeszcze bardziej zacieśniły się moje związki z Polską, z Krakowem, z ojczyzną naszego wielkiego Świętego Jana Pawła II”.

Dziękujemy Ci, mądry i dobry ojcze święty i obiecujemy naszą pamięć o Tobie i Twoim dziele!

ks. dr Bogusław Mielec
Katedra Teologii Moralnej