Poświęcenie nowych pomieszczeń sekretariatu IDMiKS przy ul. Franciszkańskiej 1, 20 III 2024

21.03.2024 Komunikaty

Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII zyskał nowe pomieszczenia biurowe. Po opuszczeniu budynku przy ul. Grodzkiej 40, w którym mieścił się sekretariat Instytutu przez ostatnich 10 lat, biuro zostało przeniesione na parter budynku przy ul. Franciszkańskiej 1. Biorąc pod uwagę, że na wyższych piętrach tego właśnie budynku mieszczą się sale wykładowe i Akademickie Centrum Medialne studenci i sekretariat będą teraz jeszcze bliżej siebie.

Nowe pomieszczenia pobłogosławił i poświęcił rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała w obecności o. kanclerza Fidelisa Maciołka, dziekana Wydziału Nauk Społecznych ks. dr. hab. Sławomira Soczyńskiego oraz pracowników sekretariatu IDMiKS i rektoratu.

W roku akademickim 2007/2008 przeprowadzony został pierwszy nabór na nowopowstały kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna, który początkowo stanowił część Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej. Kierunek od początku prowadzony był stacjonarnie i niestacjonarnie. Już pierwszego roku zgłosiło się bardzo dużo kandydatów, stąd oprócz przedstawienia wyników maturalnych wszyscy kandydaci przechodzili rozmowę kwalifikacyjną. W 2009 r. powstał nowy Wydział Nauk Społecznych i Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej znalazł się w jego strukturach. Dziekanem WNS był wówczas ks. prof. Janusz Mastalski, prodziekanem ks. prof. Andrzej Baczyński. Pierwszym dyrektorem i współzałożycielem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej był ks. prof. Michał Drożdż współpracując przy tworzeniu Instytutu z p. dr. hab. Krzysztofem Gurbą, zastępcą dyrektora Instytutu i ks. prof. A. Baczyńskim.

Wówczas, w 2009 r. sekretariat Instytutu mieścił się przy ul. Kanoniczej 9 wraz z nowym Wydziałem. W 2013 r. przeniósł się na ul. Grodzką 40, który to budynek był „drugim domem” Instytutu, gdzie załatwiane były wszelkie sprawy biurowe, ale i tworzyły się projekty nowych kierunków, powstawały nowe koncepcje, odbywały się obrony prac licencjackich, magisterskich, doktorskich. Teraz sekretariat zaczyna działać pod swoim nowym adresem – Franciszkańska 1, jednak nie nowym dla całego IDMiKS.

Obecnie Instytut czeka niecierpliwie na wyodrębnienie z Wydziału Nauk Społecznych. Intensywne starania o przekształcenie Instytutu w nowy, samodzielny Wydział czynił zmarły w czerwcu ub. roku ks. prof. Michał Drożdż, nieodżałowany, wieloletni dziekan Wydziału Nauk Społecznych. Obecny dziekan WNS ks. dr hab. Sławomir Soczyński kontynuuje starania o powstanie Wydziału Dziennikarstwa na UPJPII i kolejnego kierunku. Zainteresowanie studiowaniem dziennikarstwa na UPJPII jest każdego roku ogromne. Trudno więc dziwić się, że Instytut nie poprzestaje w wysiłkach, by nieustająco się rozwijać i stawiać czoła wymaganiom dzisiejszych czasów.

Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII prowadzi kształcenie na trzech kierunkach studiów:

• dziennikarstwo i komunikacja społeczna (studia pierwszego i drugiego stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym),
  • digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie (studia pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym),
  • komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations (studia drugiego stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym).

Instytut tworzy 7 katedr.

Strona internetowa
idmiks-wns.upjp2.edu.pl