Posiedzenie KRUP w Opolu z udziałem rektora UPJPII 7–9 III 2024

12.03.2024 Komunikaty

W Opolu obradowali przedstawiciele 21 uczelni z całego kraju. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie reprezentował rektor ks. prof. dr hab. Robert Tyrała. Gospodarzem był obchodzący w tym roku 30-lecie istnienia Uniwersytet Opolski.

Gościem posiedzenia KRUP (Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich) była wiceminister nauki prof. Maria Mrówczyńska, która zapoznała rektorów z najbliższymi planami resortu. Zapowiedziała między innymi, że kolejna ocena jakości działalności naukowej, obejmująca okres 2022–2025, odbędzie się według obecnie obowiązujących zasad. Zapewniła, że do końca tego półrocza zostaną opracowane nowe reguły tworzenia listy czasopism. Zajmuje się tym zespół ekspertów Komisji Ewaluacji Nauki. Sam wykaz ma być opublikowany do końca roku.

Prof. Maria Mrówczyńska przedstawiła także plan na nowelizację ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. Będzie ona przebiegać dwuetapowo. Prostsze i pilne zmiany zostaną skierowane do wprowadzenia w pierwszej nowelizacji, do końca czerwca. Propozycje należy zgłaszać do Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego do końca marca. Zgłaszane sugestie mogą dotyczyć też innych ustaw, np. „Prawa zamówień publicznych”. W ministerstwie przygotowywana jest również nowelizacja ustawy w zakresie studiów podyplomowych – zostaną powiązane z kierunkami kształcenia.

Posiedzenie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich odbywające się w 35. rocznicę powstania Uniwersytetu Opolskiego uświetniła uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego prof. dr. hab. Franciszkowi Markowi, pierwszemu wybranemu rektorowi Uniwersytetu Opolskiego.

Źródło: Forum Akademickie (red. Piotr Kieraciński)