Ks. dr hab. Sławomir Soczyński dziekanem Wydziału Nauk Społecznych UPJPII 1 XII 2023

01.12.2023 Komunikaty

Po zatwierdzeniu przez Dykasterię ds. Kultury i Edukacji, pismem z dnia 24 października 2023 r., rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała powierzył funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych UPJPII ks. dr. hab. Sławomirowi Soczyńskiemu SDS, na okres dokończenia kadencji obecnych władz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, tj. od 1 grudnia 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r.

Ks. dr hab. Sławomir Soczyński urodził się w 1969 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1994 r. Od 2015 r. był asystentem w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, następnie adiunktem. W 2017 r. powierzono mu stanowisko zastępcy dyrektora Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej. W 2020 r. został kierownikiem kierunku studiów digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie. Od 2022 r. jest kierownikiem dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach. Po śmierci wieloletniego dziekana Wydziału Nauk Społecznych ks. prof. Michała Drożdża był pełnomocnikiem rektora ds. Wydziału Nauk Społecznych. Od 1 grudnia 2023 r. objął funkcję dziekana tego Wydziału.

Ks. dr hab. Sławomir Soczyński studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów, afiliowanym do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu (1987–1994), gdzie uzyskał tytuł magistra teologii na podstawie pracy Determinanty postaw wobec chorych na AIDS. Studia doktoranckie odbył w Hochschule für Philosophie in München (1996–2000), stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia uzyskał w 2012 r. na podstawie pracy doktorskiej Personalistyczny model odpowiedzialności etycznej w funkcjonowaniu przedsiębiorstw medialnych, której promotorem był ks. prof. Michał Drożdż. Stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach otrzymał na podstawie monografii: (Re)definicja pojęcia tabu medialnego jako kategorii aksjonormatywnej z perspektywy teoretyczno-funkcjonalnej na Uniwersytecie Maria-Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W centrum działalności naukowej ks. Soczyńskiego od początku stała aksjologia mediów. Na UPJPII prowadzi zajęcia ze studentami m.in.: z filozofii mediów, etyki dziennikarskiej, etyki mediów i komunikowania, zarządzania mediami, logistyki mediów oraz na temat tabu w mediach. Ks. dr hab. Sławomir Soczyński był promotorem ok. 60 prac magisterskich, 40. licencjackich, obecnie jest promotorem 6 prac doktoranckich.

Od 2012 r. działał aktywnie w mediach współpracując z portalem www.katolik.pl, w latach 2006–2011 był redaktorem naczelnym WEGBEREITER w Monachium, następnie dyrektorem Wydawnictwa Salwator w Krakowie i redaktorem WEGBEREITER.