„Kościół – miejsce męskiego wzrostu (Prawda czy Fałsz?)” – spotkanie Mężczyzn Świętego Józefa 21 II 2024

16.02.2024 Spotkania, wykłady

kosciol_-_miejse_meskiego_wzrostu_2024-1280.jpg

...wytężając siły ku temu, co przede mną, pędzę ku wyznaczonej mecie,
ku nagrodzie, do jakiej Bóg wzywa w górę w Chrystusie Jezusie.

(Flp 3,13b-14)

W środę 21 lutego 2024 odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. Naszym gościem będzie Mikołaj Foks. Podzieli się z nami tematem

„Kościół – miejsce męskiego wzrostu (Prawda czy Fałsz?)”

Bądźcie z nami w kościele w Podgórzu i na łączach internetowych przez stronę mezczyzni.net. Autor podejmie trzy główne zagadnienia dotyczące męskości i roli Kościoła:

• Dychotomia w roli Kościoła dla mężczyzn
    Kościół jako organizacja zarządzana przez mężczyzn, ale także miejsce gromadzenia mężczyzn.
    Dualistyczne spojrzenie na Kościół: dla niektórych to miejsce rozwoju, dla innych kojarzy się z ograniczeniem męskości.
    Zjawisko odpływu mężczyzn z kościoła i pytanie dlaczego Kościół jest miejscem rozwoju dla jednych, a dla innych nie.
  • Współczesne wyzwania dla mężczyzn
    • Problematyka męskiej depresji, wypalenia i statystyk samobójstw mężczyzn.
    • Zmiany w społeczeństwie, które wpływają na pozycję mężczyzn, zwłaszcza w kontekście rozwoju kobiet.
    • Trudności w zachowaniu tożsamości męskiej, często kosztem własnych potrzeb i wartości.
  • Rola Kościoła w wspieraniu męskości
    • Zastanowienie nad tym, czy Kościół może spełniać współczesne potrzeby rozwoju mężczyzn.
    • Rozważania na temat tego, czy Kościół wspiera męskość czy może ją ograniczać, czasem nawet „kastruje”.
    • Wskazówki dotyczące poszukiwania zdrowych przestrzeni i sposobów myślenia w Kościele sprzyjających męskiemu rozwojowi, jednocześnie rozróżniając je od tych niszczących.

Wnioski: wystąpienia te mają na celu zainicjowanie refleksji nad rolą Kościoła w życiu mężczyzn, zwracając uwagę na współczesne wyzwania, jakie stawia przed nimi społeczeństwo, oraz proponując analizę tego, czy Kościół może być przestrzenią wspierającą męskość w sposób adekwatny do współczesnych potrzeb i wartości.

mikolaj_foks.jpg
Mikołaj Foks
twórca ojcowskich warsztatów strategicznych oraz innych warsztatów dla rodziców. Autor 400 audycji radiowych dla rodziców w Polskim Radiu. Obecnie tematykę rodzicielską porusza w ramach własnego podcastu. Autor bloga zawodojciec.pl. Dla firm prowadzi szkolenia z zarządzania projektami, warsztaty strategiczne i sesje coachingowe. Jednak tym co zawodowo daje mu największe poczucie sensu i sprawczości jest praca rozwojowa z mężczyznami, głównie w obszarze ojcostwa. Jest mężem i tatą pięciorga dzieci.

18:30 Msza Święta w kościele, po Mszy spotkanie zakończone dzieleniem w małych grupach,
Kraków-Podgórze, ul. Zamoyskiego 2

Pytania do małych grup
Spotkanie w małych grupach po nauczaniu
  1. Co dotknęło mnie w dzisiejszym nauczaniu? (Złote myśli? Odkrycia?)
  2. Jak postrzegam męskość w Kościele? Jak Kościół może pomóc mi być bardziej mężczyzną?
  3. Co potrzebuję zmienić w sobie (w podejściu, w przyzwyczajeniach, w praktykach), by rozwijać się w Kościele? A co by rozwijali się moi najbliżsi?

Dla osób online link do dzielenia na platfornmie ZOOM (dostępny po nauczaniu, około 21:00)

Passcode: MSJ