Aktualności

Konkordancja i Słownik do Biblii greckiej. Po raz pierwszy w historii taka publikacja! Konferencja na UPJPII. Galeria zdjęć 20 X 2021

12.10.2021 Publikacje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Data: 20.10.2021
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Główna UPJPII, ul. M. Bobrzyńskiego 10, 30-348 Kraków
Godzina: 14:00 - 16:00
Przejdź do kalendarza pokaż na mapie

Pełna konkordancja do Biblii greckiej oraz Słownik analityczny do Biblii greckiej, to pierwsze tego typu w Polsce i w świecie publikacje dot. Biblii greckiej, opracowane przez ks. dr. hab. Romana Bogacza, prof. UPJPII i ks. dr. Romana Mazura. Promocja dzieł odbyła się 20 października br. w auli Biblioteki Głównej UPJPII przy ul. Bobrzyńskiego 10 w Krakowie.

Obie publikacje odnoszą się do pełnego tekstu Septuaginty, Nowego Testamentu oraz sześciu tzw. paralelnych części ksiąg Starego Testamentu. Mając na uwadze zakres wskazanego tekstu, słownik i konkordancja są pierwszymi tego typu narzędziami na świecie. Hasłami słownika są ułożone alfabetycznie formy podstawowe wszystkich terminów występujących w Biblii greckiej. Następnie podane jest w każdym haśle znaczenie terminu greckiego w języku polskim oraz liczba jego wystąpień w Septuagincie, w tekstach paralelnych i w Nowym Testamencie oraz suma wszystkich wystąpień terminu w całym Piśmie Świętym. Na końcu każdego hasła w porządku alfabetycznym podano wszystkie formy danego terminu występujące w Biblii. Każda z tych form ma pełne objaśnienie gramatyczne, po którym wskazane są wszystkie miejsca jej występowania w całym Piśmie Świętym. W konkordancji tej wyrazy zostały uporządkowane według alfabetu greckiego, a uporządkowanie alfabetyczne obejmuje zarówno termin poszukiwany, jak i kontekst obustronny.

Dzieło naukowców UPJPII zainicjowało nową serię wydawniczą INSTRUMENTA BIBLICA.

W promocyjnej konferencji wzięli udział: pracownicy naukowi Katedry Teologii i Informatyki Biblijnej – ks. dr hab. Roman Bogacz, prof. UPJPII i ks. dr Roman Mazur SDB – autorzy publikacji, Sebastian Wojnowski, który zadbał o wydanie dzieła, JM Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała wygłaszając słowo wstępne, prorektor Uczelni ks. prof. UPJPII Antoni Świerczek oraz ks. prof. UPJPII Jan Dziedzic, dziekan Wydziału Teologicznego.

– Po raz pierwszy w historii Uniwersytetu, po raz pierwszy w historii biblistyki polskiej i światowej pojawią się tak ważne dzieła. To niezwykła sytuacja, że dwóch wybitnych biblistów dokonało dzieła, które będzie służyć wszystkim innym" – powiedział podczas prezentacji rektor ks. prof. Robert Tyrała. Dodał, że minister edukacji i nauki chce wprowadzić w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce "biblistykę". – Podpisujemy się pod tym obiema rękoma i chcielibyśmy, żeby na naszym uniwersytecie taka dyscyplina powstała.

Badania analityczne zaowocowały publikacjami, na które złożyło się niespełna 20 000 stron. "Słownik analityczny do Biblii greckiej" został opublikowany w wersji drukowanej w trzech tomach z ciągłą numeracją stron oraz w wersji online w formacie PDF w jednym pliku. "Pełna konkordancja do Biblii greckiej" jest bardzo obszerna – jej objętość to około 3 tysięcy arkuszy wydawniczych. Nie jest możliwe jej wydanie w wersji drukowanej, ponieważ zajmowałaby zbyt dużo miejsca i byłaby niepraktyczna. Dlatego opublikowana została tylko w wersji online w formacie PDF w 24 plikach (liczba plików odpowiada liczbie liter alfabetu greckiego), co w znacznym stopniu ułatwia poszukiwanie określonych terminów.

Zachęcamy do obejrzenia relacji na kanale YouTube JP2TV

 

pelna_konkordancja_online.jpg

Celem serii wydawniczej Instrumenta Biblica jest dostarczenie użytkownikom narzędzi do pracy z tekstem biblijnym w językach oryginalnych.

Słownik analityczny do Biblii greckiej opublikowany został w dwóch wersjach: drukowanej (3 tomy) oraz online w formacie PDF. 

Natomiast Pełna konkordancja do Biblii greckiej ze względu na objętość opublikowana została tylko w wersji online również w formacie PDF (24 tomy).

slownik_analityczny_online.jpg
slownik_analityczny_czi.jpg slownik_analityczny_czii.jpg slownik_analityczny_cziii.jpg

Słownik analityczny do Biblii greckiej oraz Pełna konkordancja do Biblii greckiej otwierają nową serię wydawniczą pod redakcją pracowników naukowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie: ks. dra hab. Romana Bogacza i ks. dra Romana Mazura SDB, która nosić będzie tytuł Instrumenta Biblica. Redaktorzy serii pragną publikować w niej narzędzia do studiowania Biblii w językach oryginalnych. […] Na uznanie zasługuje bardzo wysoki profesjonalizm obydwu publikacji. Są one rezultatem wieloletniej tytanicznej pracy Autorów. Dzieła te nie mają precedensu nie tylko w biblistyce polskiej, ale również światowej, gdyż jako pierwsze obejmują swoim zakresem tzw. paralelne części ksiąg Starego Testamentu oraz Nowy Testament.

/ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło MS/

W języku polskim otrzymujemy cenne, wręcz niezbędne narzędzia najpierw dla badań leksykalnych, gramatycznych i semantycznych w całej Biblii greckiej, a następnie dla opartej na tych studiach egzegezy tekstów Pisma Świętego oraz dla uprawiania historii teologii. Jednoczesne wydanie Słownika analitycznego i Pełnej konkordancji sprawia, że te narzędzia są unikatowe w obiegu międzynarodowym. Ich nowatorski charakter polega na wszechstronnym wykorzystaniu elektronicznych modułów tekstów Biblii greckiej pochodzących z najnowszych edycji krytycznych Septuaginty wraz z tekstami paralelnymi oraz greckiego Nowego Testamentu, które są zintegrowane z profesjonalnymi programami komputerowymi używanymi w biblistyce.

/ks. prof. dr hab. Artur Malina/

Galeria

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano