Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej w audycji „Trendy w Sieci” Radia Kraków

25.11.2022 Komunikaty

cyfrowe_archiwum_archidiecezji-1280.png

Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie miała przyjemność gościć dziennikarza Radia Kraków, Kamila Wszołka, który rozmawiał z dr. Józefem Skrabskim o projekcie Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej! Wywiad odbył się w ramach audycji „Trendy w sieci”, która analizuje najpopularniejsze tematy ze świata nauki i nowych technologii.

– Specjalistyczny skaner wysokiej rozdzielczości przeznaczony do starodruków, który pozwala odwzorować wszystkie parametry dokumentu m.in. kolorystykę i balans bieli w nadzwyczaj wysokiej rozdzielczości.

– Jak dużej?

– Taki wydruk można spokojnie powiesić na elewacji Hotelu Cracovia. Wszystko to sprawia, że powiększone w komputerze zdjęcia są dla naukowców łatwiejsze w odczycie od samych oryginałów. Takiego sprzętu używa np. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, jest też w Krakowie – to tylko początek wywiadu, w którym poruszono tematy związane z projektem, pracownią oraz planami na przyszłość.

Projekt Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej
realizuje Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich. Do końca 2022 roku w Internecie udostępnionych zostanie ponad tysiąc jednostek archiwalnych wchodzących w skład trzech zasobów archiwalnych o unikalnym znaczeniu naukowym, kulturowym i historycznym: Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Archidiecezji Lwowskiej oraz archiwów parafialnych diecezji bielsko-żywieckiej. To wyjątkowe przedsięwzięcie obejmuje wykonanie ponad pół miliona najwyższej jakości skanów i opublikowanie ich w serwisie Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej. Zgodnie z harmonogramem projektu, w grudniu 2021 na stronie udostępniono pierwsze materiały pochodzące z zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej. W październiku 2022 roku dołączył do nich zespół Acta gratiosa z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Projekt Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

cyfrowe_archiwum_archidiecezji.png