Antropologiczno-teologiczne poszukiwania w Pałacu Prezydenckim

26.02.2024 Komunikaty

jozef_stala_-_prezydent_andrzej_duda_14_ii_2024-1280.jpg

W dniach 14–16 lutego 2024 r. ks. prof. dr hab. Józef Stala przeprowadził cykl wystąpień w Pałacu Prezydenckim w Warszawie podejmujących aktualne wyzwania antropologiczno-teologiczne, w których uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, Pierwsza Dama oraz kilkudziesięciu pracowników Pałacu Prezydenckiego. „Realizację niniejszego zadania przyjmujemy jako uznanie nie tylko rangi akademickiej Księdza Profesora J. Stali, ale również całego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie” – napisał dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie ks. prof. dr hab. Marek Kluz.

Zdaniem ks. prof. J. Stali współczesny człowiek zagubiony w chaosie wartości i w ogromie zdobyczy rozwoju naukowo-technicznego zapomina kim jest i do czego zmierza. Dlatego tak ważny jest powrót do nauczania Papieża Jana Pawła II, iż „Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa. I dlatego właśnie Chrystus-Odkupiciel… objawia w pełni człowieka samemu człowiekowi” (Redemptor Hominis 10). Dzięki powrotowi do Tajemnicy Odkupienia, człowiek może na nowo odnaleźć w niej swoją wielkość, godność i wartość swego człowieczeństwa. Z godności każdej osoby wyrasta jej podstawowe powołanie do doskonałości w miłości, czyli do świętości. Budowanie świadomości dotyczącej nienaruszalnej godności każdego człowieka pozostaje zadaniem każdej osoby, poczynając od rodzica, wychowawcy, kapłana, po prezydenta RP.

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył ks. prof. J. Stali obraz Jana Pawła II wraz z dedykacjami oraz biało-czerwoną przypinkę do klapy – wzór prezydencki.

Zdjęcie z archiwum KPRP