Sympozjum charytatywne dla Krzysztofa Broszkiewicza

Termin:
31.03.2017 r.
Rozpoczęcie: godz. 14:30
Udział w sympozjum jest bezpłatny.
Podczas sympozjum odbędzie się zbiórka datków do puszek na rehabilitację Krzysztofa.

Miejsce sympozjum:
Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
ul. Bobrzyńskiego 10, Aula konferencyjna (parter)

Patronat honorowy:
Jego Ekscelencja abp Marek Jędraszewski Arcybiskup Metropolita Krakowski
Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak – Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Przewielebny ks. Albert Wołkiewicz – Archidiecezjalny Duszpasterz Młodzieży

Patronat medialny:

Partnerzy:

Sponsorzy:

Program sympozjum:

Plakat sympozjum:

Podziękowanie dla darczyńców:

O sympozjum:

W Liście Apostolskim „Salvifici doloris” Święty Jan Paweł II odwołuje się do przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie, którym jest każdy „kto świadczy pomoc w cierpieniu, jakiejkolwiek byłoby ono natury…Daje siebie, swoje własne „ja”, otwierając to „ja” dla drugiego…”. Ojciec Święty wskazuje na gotowość do podejmowania różnorodnych, konkretnych inicjatyw i działań, wypływających z głębi serc, które przyniosą pomoc poranionemu człowiekowi.  To przez nie realizowane jest prawdziwie chrześcijańskie miłosierdzie.
     Wciąż żywe i aktualne przesłanie Papieża Polaka oraz rok 2017 ogłoszony Rokiem Świętego Brata Alberta, który stanowi kontynuację minionego Roku Miłosierdzia skłoniły Pracowników Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie do podjęcia organizacji kolejnej konferencji, połączonej z akcją charytatywną na rzecz 20-letniego Krzysztofa Broszkiewicza z Rzezawy, sparaliżowanego w wyniku wypadku drogowego. Jego wiara w odzyskanie sprawności sprawia, że swoje plany na przyszłość odkłada w czasie. W październiku 2015 roku miał rozpocząć naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu. Krzysztof wymaga długiej i bardzo kosztownej rehabilitacji. Dlatego też organizatorzy zbiórką pieniędzy do puszek w dniu sympozjum, nad którą Patronat objęła Parafia Św. Jana Pawła II,  przy ul. Bobrzyńskiego 8 w Krakowie, chcą wspomóc Krzysztofa w powrocie do dawnej sprawności.
     Przedsięwzięcie zatytułowane „Człowiek…nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z samego siebie… - Sympozjum charytatywne dla Krzysztofa Broszkiewicza”  będzie również hołdem dla Świętego Jana Pawła II – Patrona Uczelni.
     Wartości, ku którym Ojciec Święty wszystkich prowadził, podejmowane działania na rzecz bliźniego, czyli „czynne miłosierdzie” zawierają się w świadectwach wiary prelegentów zaproszonych do udziału w sympozjum, którzy swoje życie opierają przede wszystkim na Bogu.
     W gronie prelegentów znajdują się Jan Mela, założyciel Fundacji „Poza Horyzonty”, Piotr Żyłka, dziennikarz, publicysta i redaktor naczelny portalu DEON.pl, Ks. dr Tomasz Szarliński, prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego imienia Mikołaja Zebrzydowskiego, Krzysztof Skórzyński, dziennikarz TVN oraz Piotr Kowalczyk „TAU” – raper, który wystąpi również z koncertem podczas sympozjum.

Konferencję pragniemy skierować do młodego pokolenia, na wychowanie którego Ojciec Święty zwracał szczególną uwagę. We wspomnianym dokumencie „Salvifici doloris” podkreślał, iż  „rodzina, szkoła, inne instytucje wychowawcze, już nawet z samych motywów humanitarnych, muszą wytrwale pracować nad rozbudzaniem i pogłębianiem wrażliwości na bliźniego i jego cierpienie, której symbolem stała się postać ewangelicznego Samarytanina…”. Młodzież potrzebuje duchowych autorytetów, aby zachodziła w nich przemiana serc, polegająca na przekazywaniu Ewangelii poprzez przykład tego, jak sami będą żyć, która ma również polegać na świadczeniu miłosierdzia.  „Miłosierdzie jest sprawdzianem autentyczności naszej postawy, naszej wiarygodności jako chrześcijan we współczesnym świecie…”, o czym pisał Papież Franciszek w Orędziu na XXXI Światowy Dzień Młodzieży 2016 r.
     Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii z planu filmu o lokacji Kalwarii Zebrzydowskiej pt.: „Tutaj stanie miasto”. Aktorami w nim są mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej i uczestnicy warsztatu terapii zajęciowej, prowadzonych przez Konwent Bonifratrów w Zebrzydowicach.

Informacje o Krzysztofie:

fot. Magdalena SzydłowskaKrzysztof Broszkiewicz z Rzezawy jest 21-letnim młodym człowiekiem, który walczy o powrót do dawnej sprawności. W czerwcu 2015 roku w drodze na jeden z ostatnich egzaminów maturalnych uległ poważnemu wypadkowi, w wyniku którego został sparaliżowany. Przeszedł do tej pory kilka operacji. W kwietniu br. zostanie poddany eksperymentalnemu zabiegowi polegającemu na wszczepieniu stymulatora, który ma pobudzić  chore miejsce „do działania”. Jednakże warunkiem przeprowadzenia operacji jest roczna rehabilitacja w Ośrodku AKSON we Wrocławiu, której miesięczny koszt wynosi około 15 tysięcy złotych.
Krzysztof w październiku 2015 roku miał rozpocząć studia w Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu. Jego marzeniem jest zostać zawodowym żołnierzem i jest pełen wiary, że zrealizuje swoje życiowe plany.
Zawsze był wrażliwy na los innych ludzi. Jako uczeń szkoły średniej był wolontariuszem Szlachetnej Paczki oraz brzeskiego hospicjum. Brał udział w licznych koncertach charytatywnych organizowanych przez szkołę. Pomimo swojej niepełnosprawności był także wolontariuszem Światowych Dni Młodzieży w swojej rodzinnej parafii.
Krzysztofowi można pomóc,  biorąc udział w zbiórce datków do puszek, która odbędzie się 31 marca 2017 r. podczas sympozjum organizowanego przez Bibliotekę UPJPII w Krakowie, przy ul. Bobrzyńskiego 10. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację Krzysztofa.
Patronat nad zbiórką objęła parafia Św. Jana Pawła II w Krakowie, przy ul. Bobrzyńskiego 8.

Informacje dodatkowe:
Dla uczestników sympozjum przewidziana jest przerwa kawowa.

Dane osoby do kontaktu:

Magdalena Nagięć