XIV Dni Jana Pawła II 5 – 7 XI 2019

XIV Dni Jana Pawła II – UNIWERSYTET

Po raz 14. w dniach 5 – 7 listopada odbywają się w Krakowie Dni Jana Pawła II. Ich celem jest upamiętnianie postaci Świętego Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

Zapowiedź XIV Dni Jana Pawła II zrealizowana przez JP2TV:

Dni Jana Pawła II to inicjatywa podjęta przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, którzy dostrzegli potrzebę zainicjowania przedsięwzięcia, które łączyłoby środowisko akademickie Małopolski w celu upamiętnienia postaci Ojca Świętego Jana Pawła II, popularyzowało ogromne dziedzictwo naukowe i artystyczne jakie po sobie pozostawił. Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. Organizatorami są krakowskie uczelnie oraz wyższe szkoły z Nowego Targu, Tarnowa, Krosna, Oświęcimia, Sanoka, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, Instytut Dialogu Międzykulturowego im, Jana Pawła II – Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła Ii w Krakowie, dyrektor ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II. Tematy, bliskie Janowi Pawłowi II, podejmowane podczas Dni, to kolejno: 2006 – „Prawda, 2007 – „Dobro”, 2008 – „Piękno”, 2009  – „Wiara i nauka”, 2010 -–„Wolność”, 2011 – „Godność”, 2012 – „Dialog”, 2013 – „Mądrość”, 2014 – „Nadzieja”, 2015 – „Świętość”, 2016 – „Miłosierdzie”, 2017 – „Prawa człowieka i prawa narodów”, 2018– „Niepodległość”.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Dni Jana Pawła II brzmi: „UNIWERSYTET” i temu poświęcona zostanie główna sesja naukowa, na którą złożą się wykłady, ale i debaty z udziałem rektorów krakowskich uczelni wyższych. Dr Paulina Guzik (UPJPII) będzie pytać rektorów o to, jakie zadanie w niesieniu dziedzictwa Jana Pawła II mają uniwersytety? Czy w pełni wykorzystyjemy gigantyczną spuściznę, jaką zostawił nam w wielu dziedzinach?

Odbędzie się także konferencja naukowa: Plus ratio quam vis. Uniwersytet w nauczaniu Jana Pawła II oraz wobec zadań współczesności (Akademia Ignatianum w Krakowie) oraz sesja Encyklika Redemptor hominis a wyzwania dzisiejszego czasu (Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe Fides et Ratio, Klasztor OO. Franciszkanów w Krakowie), jak również Międzynarodowa Sesja Naukowa Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II, cz.X (Akademia Muzyczna w Krakowie).

Dni Jana Pawła II to sympozja, ale także imprezy o charakterze kulturalnym i artystycznym. Rozpowszechnianiu wiedzy o Janie Pawle II, zwłaszcza wśród młodych ludzi służą towarzyszące Dniom konkursy – literacki i fotograficzny oraz koncert pod dyr. Stanisława Krawczyńskiego w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, podczas którego będzie można wysłuchać utworów J. Ruttera i H.J.Botora.
XIV Dni Jana Pawła II tradycyjnie zakończy Eucharystia w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II na Białych Morzach (7.11.2019, godz. 17.00), pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, po mszy św. laureatom konkursów zostaną wręczone atrakcyjne nagrody.

więcej inormacji:

Relacja z konferencji prasowej poprzedzającej XIV Dni Jana Pawła II, 4.11.2019/ Archidiecezja Krakowska/:

Galeria zdjęć: UPJPII