Małopolska Noc Naukowców 29 IX 2017

Daj się ponieść naukowej przygodzie!

Tajniki nauk wszelakich: matematyki, fizyki, chemii, astronomii, a także nauk humanistycznych w całym ich zakresie będzie można zgłębić w sposób oryginalny i niecodzienny podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 29 września 2017.

Aż w siedmiu miastach Polski: Krakowie, Andrychowie, Chrzanowie, Skawinie, Niepołomicach, Nowym Sączu, Tarnowie niemal 1200 naukowców i 2 tysiące studentów, a także przedstawiciele 250 kół naukowych prześcigać się będą w zachęcaniu do poznawania fascynującego świata nauki.

W tę jedną, wyjątkową noc naukowcy z uczelni małopolskich, instytutów naukowych, centrów badań otworzą podwoje swoich laboratoriów na co dzień niedostępnych dla tych, którzy pracy naukowej poświęcić się nie zdecydowali.

Nikt zafascynowany nauką tej nocy przespać nie powinnien. W każdym bowiem może obudzić się żyłka naukowca pod wpływem zaobserwowanych doświadczeń, eksperymentów naukowych czy prezentacji.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, w roli uczestnika debiutuje na tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców. A że debiutując dobrze jest zabłysnąć, z impetem wystartują w tę noc realizatorzy zakrojonych na bardzo szeroką skalę projektów: ”Sakralne dziedzictwo Małopolski” i „Konserwacja unikatowych w skali światowej zabytków związanych z historią Krakowskiej kapituły Metropolitarnej”. Będzie więc mowa m.in. o inwentaryzacji i digitalizacji zabytków z pokazem nowego warsztatu fotograficznego oraz ostatnio zakupionego także ze środków unijnych skanera, jednego z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w tej części Europy, umożliwiającego wykonywanie cyfrowych reprodukcji archiwaliów w najwyższej dostępnej obecnie rozdzielczości i bez najmniejszej szkody dla zabytków. Podobnie bardzo ciekawie zapowiada się blok, w ramach którego odsłaniane będą przed zainteresowanymi tajemnice związane z konserwacją tkanin zabytkowych. Wszelkie atrakcje kryjące się pod wyżej wymienionymi hasłami zapewni Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII. Małopolskiej Nocy Naukowców nie prześpi także Wydział Nauk Społecznych – pracownicy, a także studenci Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej nie omieszkają pochwalić się najnowocześniejszym w Polsce Akademickim Centrum Medialnym, gdzie szlify zdobywają przyszli dziennikarze telewizyjni i radiowi. To noc dla wszystkich –  młodych i starszych, bo przecież świat nauki zewsząd nas otacza i fascynuje większość z nas.

I choć wszystkie wydarzenia będą odbywać się w duchu nauki, nie znaczy to, że nie będzie można wpólnie się pośmiać i zabawić. Zachęćmy do udziału  także dzieci, które mogą wziąć udział w konkursie. ZAPRASZAMY!

Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Szczegóły tutaj