Zaproszenie na wtorkowe Spotkania w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Najbliższe spotkanie (wykład dr. J. Skrabskiego) 22 I 2019

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie zaprasza na comiesięczne, wtorkowe dyskusje naukowe na temat obiektów eksponowanych w ramach wystawy czasowej Polonia Sacra.

Głównym założeniem wykładów tematycznych - prowadzonych przez pracowników naukowych, specjalistów w danej dziedzinie, historyków sztuki, konserwatorów zabytków - jest w szczególności prezentacja obiektów o wysokiej wartości artystycznej i historycznej, posiadających bogaty program ideowy. Niezwykle ważne pozostanie zwrócenie uwagi na konieczność prowadzenia interdyscyplinarnych badań naukowych, jak również prezentacja ich efektów.

Spotkania mają na celu skłonić uczestników do dyskusji naukowej oraz rozbudzić zainteresowanie eksponatami często nieznanymi, nieopracowanymi, prezentowanymi na przestrzeni muzealnej po raz pierwszy.

Już za dwa tygodnie zapraszamy na wykład dra Józefa Skrabskiego, który przedstawi najnowsze ustalenia dotyczące Wizji św. Kazimierza - obrazu, którego autorstwo przypisywane jest Szymonowi Czechowiczowi, jednemu z najwybitniejszych polskich malarzy późnobarokowych.

Zapraszamy wszystkich miłośników historii, sztuki, malarstwa, muzealników, historyków sztuki, a także studentów i uczniów szkół plastycznych.

Wstęp wolny.

Dodatkowe informacje dostępne na stronie internetowej: www.archimuzeum.pl,
oraz pod numerem telefonu: 12 421 89 63

PROGRAM WTORKOWYCH SPOTKAŃ W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM KARDYNAŁA KAROLA WOJTYŁY W KRAKOWIE
ul. Kanonicza 19-21, 31-002 Kraków
22.01.19, godz. 17:00
godz. 17:00 – dr Józef Skrabski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), wykład pt. Szymona Czechowicza (?) Wizja św. Kazimierza z kościoła Reformatów w Wieliczce.
12.02.19, godz. 17:00
godz. 17:00 – dr Michał Kurzej (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), wykład pt. Relikwiarz Jana Kantego z kościoła pw. św. Anny w Krakowie.
12.03.19, godz. 17:00
godz. 17:00 – dr Barbara Ciciora (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), dr Regina Kozik, mgr Łucja Skoczeń-Rąpała, dr Agnieszka Marecka wykład pt. Jana Matejki projekt polichromii dla kościoła Mariackiego w Krakowie.
09.04.19, godz. 17:00
godz. 17:00 – dr Adam Organisty (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie), wykład pt. Sacrum a „religia patriotyzmu”. Symbolika wątków martyrologicznych na przykładzie obrazów Adama Chmielowskiego, Stanisława Bienkiewicza i Fryderyka Pautscha, prezentowanych na wystawie „Polonia Sacra” w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.
14.05.19, godz. 17:00
godz. 17:00 – dr Józef Skrabski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), mgr Grzegorz Kostecki (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie), wykład pt. Matka Boska z Dzieciątkiem z kościoła pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach.