"Z pastorałem przez kontynenty" – w Krakowie trwa XX Międzynarodowe Sympozjum Biografistyki Polonijnej 18 X 2019

W Sali Obrad Rady Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych odbywa się dziś XX Międzynarodowe Sympozjum Biografistyki Polonijnej „Z pastorałem przez kontynenty. Kardynałowie i biskupi polskiego pochodzenia w świecie”.

Gospodarzami Sympozjum są: dr Stanisław Dziedzic (Dyrektor Biblioteki Kraków), prof. Zbigniew Judycki (Dyrektor ds. Naukowych Fundacji Polonia Semper Fidelis), dr Tadeusz Skoczek (Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie), dr Janusz Gmitruk (Dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego).

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie objął patronat nad Sympozjum.

Przybyłych gości przywitał wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider, m.in.: rektora UPJPII, ks. prof. dr. hab. Wojciecha Zyzaka, prorektorów UPJPII: ks. prof. dr. hab. Józefa Stalę i ks. dr. hab. Roberta Tyrałę, prof. UPJPII.

Przed rozpoczęciem pierwszej z zaplanowanych sesji odczytany został protokół Kapituły Krzyża za zasługi dla Muzeum Niepodległości.

Jednym z Kawalerów wręczanego dziś Krzyża jest Kardynał Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, który jako pierwszy prelegent sympozjum w kontekście jego tytułu "Z pastorałem przez kontynenty", przypomniał postać kardynała Bolesława Filipiaka, zmarłego w 1978 r., cztery dni przed wyborem Karola Wojtyły na papieża.

Urodził się w 1901 r. na Kujawach, w 1921 r. wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, święcenia kapłańskie otrzymał w 1926 r. 4 lata pracował jako wikariusz kolejno na czterech parafiach, do czasu, gdy prymas Polski August kard. Hlond wysłał go na studia do Rzymu, które skutkowały zdobyciem tytułu doktora obojga praw.

Został kapelanem prymasa Augusta Hlonda, towarzysząc swojemu ordynariuszowi w licznych wyjazdach po archidiecezji poznańsko-gnieźnieńskiej i na całym świecie. U jego boku spędził także okres okupacji, był więziony przez hitlerowców. Od 1947 r. ks. Filipiak pracował w Najwyższym Trybunale Kościelnym Świętej Roty Rzymskiej jako audytor - sędzia i dziekan trybunału. Był pierwszym w historii Kościoła Polakiem na tak wysokim stanowisku. Pełnił ten urząd przez 29 lat. Ponad 1000 procesów odbyło się z jego udziałem, był ponadto konsultorem kilku kongregacji, brał także udział w procesach beatyfikacyjnych, m.in. o. Maksymiliana Kolbe. Był też dyrektorem Studium Rotalnego, kształcącego adwokatów rotalnych.

Sakrę biskupią otrzymał w Rzymie w maju 1976 r., w tym samym roku został kardynałem.

Kardynał Zenon Grocholewski nade wszystko skupił się na głębokim patriotyźmie i związkach z Polską kard. B. Filipiaka. Jako student prawa kanonicznego, czy sędzia Roty Rzymskiej zawsze czuł się obywatelem swojego kraju. Pisał - "Nam żyjącym z dala od ojczyzny tak bardzo brakuje Polski". Jego liczne "Listy z Rzymu", będące reportażami z pracy w wiecznym mieście, były drukowane w "Przewodniku katolickim".

Ostatnie dni życia spędził w Poznaniu. Został pochowany w krypcie poznańskiej bazyliki archikatedralnej.

Bohaterami kolejnych prelekcji byli m.in.: Biskup Paul Peter Rhode, Andrzej Maria Kardynał Deskur, Arcybiskup Szczepan Wesoły...

PROGRAM SYMPOZJUM

9.00-9.45 Słowo wstępne i powitanie uczestników
prof. Zbigniew Judycki (Fundacja Polonia Semper Fidelis) | uroczystość wręczenia odznaczeń