XIX Międzynarodowa Konferencja z cyklu: „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” 11 – 12 X 2019

W dniach od 11-12 października br. odbędzie się w Krakowie, w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25), XIX międzynarodowa konferencja z cyklu:

„Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej”,

na temat:

WYZWANIA DLA NOWEJ EUROPY.

Konferencja od lat gromadzi przedstawicieli świata polityki europejskiej wraz z przedstawicielami Kościoła na wspólnych debatach, toczących się wokół aktualnych problemów Europy. Wydarzenie ma na celu propagowanie zróżnicowanego punktu widzenia na temat jedności europejskiej i pokazanie udziału Kościoła katolickiego w tym procesie.

W tym roku dyskusje służyć będą refleksji o przyszłości Unii Europejskiej w następujących obszarach:

• WOLNOŚĆ RELIGIJNA JAKO WYZWANIE DLA POLITYKI EUROPEJSKIEJ,
  • NOWA WSPÓLNOTA UE PO BREXICIE,
  • POPULIZM W EUROPIE - RELACJE MIĘDZY ELITAMI A OBYWATELAMI,
  • WSPÓLNY MODEL GOSPODARCZY DLA UNII?
  • EUROPA ŚRODKOWO-WSCHODNIA TRZY DEKADY PO JESIENI LUDÓW.

Głos w nich zabiorą wybitni eksperci, m.in.: abp dr hab. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, Rabin Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, Bronisław Komorowski, b. prezydent RP

Alojz Peterle, b. premier Słowenii, Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Jan Tombiński, przewodniczący delegacji UE przy Stolicy Apostolskiej i FAO, Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Georg Milbradt, b. premier Saksonii, (prof. Uniwersytetu w Dreźnie) i inni.

Konferencja organizowana jest przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundację Konrada Adenauera w Polsce i Fundację Roberta Schumana w Luksemburgu we współpracy z Grupą Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Klubem Polskim w Grupie Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Wydawnictwem „Wokół Nas” w Gliwicach oraz Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE.

Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest JE Kardynał dr Stanisław Dziwisz.

Podczas konferencji zostanie wręczona po raz pierwszy Nagroda im. Biskupa Tadeusza Pieronka In veritate, przyznana przez Fundację im. bp. Tadeusza Pieronka za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich. Uhonorowana zostanie nią prof. dr hab. Hanna Suchocka.

Więcej informacji wraz z aktualnym programem Konferencji na stronie:  http://www.kosciol-europa.org.pl/

Zgłoszenia mediów chcących wziąć udział w konferencji prosimy kierować do Fundacji Konrada Adenauera:

Tel. +48 22 845-93 30, 35

E-mail: hanna.dmochowska@kas.de