"Uniwersytet Młodego Odkrywcy" - to już trzecie spotkanie drugiego cyklu

Trzecie zajęcia projektu edukacyjnego
„Uniwersytet Młodego Odkrywcy – Historia ma przyszłość”

Na krótko przed Świętami Bożego Narodzenia – dnia 7 grudnia 2019 r. – odbyło się trzecie ze spotkań, jakie na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII zaplanowano w ramach projektu edukacyjnego pt. „Uniwersytet Młodego Odkrywcy – Historia ma przyszłość”.

Zajęcia rozpoczęły się w auli dobrze już znanego młodzieży budynku dydaktycznego UPJPII, przy ul. Bernardyńskiej 3. Tym razem uczestnicy projektu przenieśli się w okres nowożytny. Najpierw bowiem zgłębiali zagadnienie Emblematów jako formy przekazu semantycznego w czasach nowożytnych za sprawą wykładu Pani dr hab. Lucyny Rotter, opartego na bogatej w treści i ilustracje prezentacji. Później zaś, dzięki Zespołowi Tańca Historycznego „Kontredans”, mieli okazję poznać dokładnie – a nawet przymierzyć – barwny strój szlachecki. Nie zabrakło także możliwości nauki staropolskich tańców narodowych z tradycyjnym Polonezem na czele. Przy czym ze względu na liczbę uczestników zajęć rozmiary auli okazały się niewystarczające i taneczny korowód, ku zaskoczeniu studentów, z iście sarmacką fantazją przemierzył uczelniane korytarze.

Dalsza część warsztatów odbyła się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego Miasta Krakowa. Tam bowiem uczestnicy projektu zostali podzieleni na grupy i korzystając ze wskazówek opiekunów dydaktycznych oraz eksponatów prezentowanych na wystawach muzealnych („Barwa i Broń” i „Galeria Rzemiosła Artystycznego”) poznawali lepiej dokonania wielkich dowódców z okresu I Rzeczypospolitej oraz specyfikę kultury sarmackiej. Tradycyjnie już warsztatową część spotkania zwieńczyło krótkie podsumowanie, w trakcie którego młodzież podjęła próbę odszukania we współczesnych realiach przejawów  polskiej tradycji szlacheckiej. Ponieważ zaś Sarmaci lubili suto zastawione stoły, więc i uczestnicy projektu zakończyli zajęcia wspólnym obiadem, dodatkowo wzbogaconym o słodko-piernikowy akcent przedświąteczny.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją autorstwa: Joanny Małochy, Katarzyny Nenko i Katarzyny Matyji.

Wszystkim „studentom” Uniwersytetu Młodego Odkrywcy, ich Rodzinom oraz Nauczycielom Kierownictwo projektu składa życzenia wielu łask od Nowonarodzonego i szczęśliwego Nowego  Roku.

Joanna Małocha

(Z-ca kierownika projektu)