PERSPEKTYWY ROZWOJU UNII EUROPEJSKIEJ - w Krakowie zakończyła się XVIII międzynarodowa konferencja z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej"

O perspektywach, wyzwaniach, problemach rozmawiali przez dwa dni w Krakowie przedstawiciele Kościoła, polityki, nauki, instytucji europejskich będący uczestnikami XVIII międzynarodowej konferencji z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", która odbywała się w Międzynarodowym Centrum Kultury w dniach 5 - 6 października br.

Wystąpień prelegentów można wysłuchać tutaj:

Ta edycja konferencji poświęcona została nastepującym zagadnieniom.

Euro – Społeczne, polityczne i gospodarcze spoiwo UE,
Schengen – Strefa stabilności i zewnętrzna granica UE,
Praworządność – Gwarancja silnej UE,
Narodowość a tożsamość w Europie.

Gościem specjalnym konferencji był Donald Tusk, Przewodniczący Rady Europejskiej.

Wśród znamienitych uczestników byli m.in. Hanna Suchocka, Honorowa Przewodnicząca Komisji Weneckiej, była Premier RP, Nuria Diaz Abdad - była Prezes Europejskiej Sieci Rad Sądowniczych, członek Hiszpańskiej Naczelnej Rady Sądowniczej, posłowie do Parlamentu Europejskiego: dr Jan Olbrycht oraz dr Janusz lewandowski, bp Romantas Norvila - Przewodniczący Komisji COMECE ds. Współpracy Międzynarodowej, bp Theodorus Cornelis maria Hoogenboom - Przewodniczący Komisji COMECE ds. Prawnych, bp dr Piotr Jarecki - biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podsumowując kończącą się konferencję powiedział: Tegoroczne wystąpienia i dyskusje podczas konferencji po raz kolejny pokazały, że szczegółowe i praktyczne rozstrzygnięcia kwestii związanych z Unią Europejską, takie jak wspólna waluta, ochrona granic, przyjmowanie migrantów i uchodźców czy działanie wymiaru sprawiedliwości, muszą się dokonywać w horyzoncie wartości i sensu, które głęboko swymi korzeniami sięgają kultury chrześcijańskiej. Jak mówił święty Jan Paweł II, „nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że w przyszłości tylko zjednoczona Europa ma szansę być dla świata czymś więcej , niż „półwyspem Azji”.

Krakowskie spotkania o Kościele i Europie”, zapoczątkowane w 2001 roku szybko urosły do rangi jednego z ważniejszych międzynarodowych wydarzeń, poświęconych dyskusji nad najbardziej istotnymi problemami związanymi z integracją europejską, polityką międzynarodową, dialogiem interkulturowym, sprawami ekonomicznymi, uchodźcami i migrantami oraz obecnością chrześcijan w przestrzeni publicznej. Z roku na rok rośnie i poszerza się także grono jej uczestników, którego znaczną część stanowią goście z zagranicy. Wielokrotnie  konferencje swoją obecnością zaszczycali: przewodniczący Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, komisarze unijni, prezydenci i premierzy Rzeczypospolitej Polskiej, sekretarze stanu i prefekci Kongregacji Stolicy Apostolskiej,  przedstawiciele parlamentów europejskich, wybitni politycy, profesorowie i ekonomiści.

Konferencja organizowana jest przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundację Konrada Adenauera w Polsce i Fundację Roberta Schumana w Luksemburgu we współpracy z Grupą Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Klubem Polskim w Grupie Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Wydawnictwem „Wokół Nas” w Gliwicach oraz Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE.
Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest bp prof. Tadeusz Pieronek.