Ks. prof. Michał Heller otrzymał nagrodę specjalną Totus Tuus. Dni Jana Pawła II oraz Program Redakcji Katolickiej TVP „Między ziemią a niebem”, prowadzony przez Paulinę Guzik z nominacjami do nagrody Totus Tuus

Nagroda TOTUS TUUS jest najważniejszą nagrodą Kościoła katolickiego w Polsce.

Gala nagrody TOTUS TUUS 2019 odbyła się dziś na Zamku Królewskim w Warszawie w ramach centralnych obchodów XIX Dnia Papieskiego.

Nagrodę specjalną Totus Tuus otrzymał ks. prof. zw. dr hab. Michal Heller filozof, teolog, kosmolog, pracownik naukowy w katedrze filozofii przyrody Wydziału Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W kategorii “Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” nominowane były Dni Jana Pawła II. Ich XIV edycja odbędzie się 5-7 listopada 2019 r., celem jest upamiętnieniepostaci Świętego Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także szkoły wyższe z województwa małopolskiego. Ich działania – pod hasłem „Prawda” – koordynowała wówczas Papieska Akademia Teologiczna (dziś: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Następnie rolę głównego organizatora przejmowały kolejno: Uniwersytet Ekonomiczny (2007 – „Dobro”), działające wspólnie szkoły artystyczne Krakowa – Akademia Muzyczna, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna i Akademia Sztuk Pięknych (2008 – „Piękno”), Uniwersytet Jagielloński (2009 – „Wiara i nauka”), Akademia Górniczo-Hutnicza (2010 – „Wolność”), Politechnika Krakowska (2011 – „Godność”), Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (2012 – „Dialog”, 2013 – „Mądrość”, 2014 – „Nadzieja”, 2015 – „Świętość”, 2016 – „Miłosierdzie”, 2017 – „Prawa człowieka i prawa narodów”, 2018– „Niepodległość” ).
Hasło przewodnie tegorocznej edycji Dni Jana Pawła II brzmi: „UNIWERSYTET”. Dyplom honorujący tę nominację odebrał w Warszawie prorektor UPJPII, ks. dr hab. Robert Tyrała, prof UPJPII.

Jednym z pomysłodawców Nagrody był biskup radomski Jan Chrapek. Po jego tragicznej śmierci w październiku 2001 r., podczas trzeciej edycji przyznawania Nagród, wręczono również „TOTUS Medialny”, którą to nagrodą ,od tamtej pory, honorowane są osiągnięcia w dziedzinie mediów.

I właśnie w tej kategorii nominowany był Program Redakcji Katolickiej TVP „Między ziemią a niebem” (nadawany od 2004 roku, cotygodniowy magazyn informacyjno-publicystyczny Redakcji Programów Katolickich TVP). Program prowadzi dr Paulina Guzik, pracownik naukowy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WNS UPJPII.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznaje nagrody TOTUS TUUS od 2000 r. "Zdobywcami tzw. katolickich nobli  są ludzie, którzy oddali się służbie dobru, pięknu i prawdzie, wyciągający pomocną dłoń osobom odsuniętymi na margines społeczny czy też dzielący się ze swoimi czytelnikami, słuchaczami lub widzami słowami św. Jana Pawła II. Inni zaś pielęgnują i promują wartości chrześcijańskie, rdzeń naszej kultury i tożsamości narodowej. Niewiele nagród łączy w sobie tyle pracy, doświadczeń i wyrzeczeń poniesionych w imię miłości Boga i bliźniego. Dlatego też, tworząc statuetkę Nagrody TOTUS TUUS, Wincenty Kućma nadał jej postać anioła".

Kategorie Nagród TOTUS TUUS to: „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, „Promocja godności człowieka” oraz „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II”.