"Dokąd zmierza Europa?"– XVII Międzynarodowa Konferencja z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej" 27 – 28 X 2017

W imieniu Komitetu Organizacyjnego oraz Jego Ekscelencji ks. abp. prof. Marka Jędraszewskiego,
Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego i Wielkiego Kanclerza Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie serdecznie zapraszam do udziału w XVII konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, której hasło przewodnie w bieżącym roku brzmi:
DOKĄD ZMIERZA EUROPA?
Konferencja odbędzie się w dniach 27-28 października 2017 r.
w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25

Szanowni Państwo,
było nam bardzo miło gościć Was na ubiegłorocznej konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” poświęconej idei solidarności europejskiej. Żywimy nadzieję, że tamta debata przyniosła spodziewane owoce.
W bieżącym roku stawiamy jakże aktualne i ważne pytanie - DOKĄD ZMIERZA EUROPA? Do udziału w czterech sesjach panelowych zaprosiliśmy interesujących gości, którzy postarają się zdiagnozować obecną sytuację, wskazać zagrożenia i możliwe drogi wyjścia z różnych kryzysów dotykających wspólnotę europejską.
Liczymy na Państwa ponowny, aktywny udział w obradach.

bp prof. Tadeusz Pieronek
przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

27.10.2017 r. (piątek)

09:30 Rejestracja uczestników

bp prof. Tadeusz Pieronek, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
abp dr Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce
abp prof. Marek Jędraszewski, Arcybiskup Metropolita Krakowa
Antonio Tajani, Przewodniczący PE
Horst Langes, Honorowy Przewodniczący Fundacji Schumana w Luksemburgu

18:30 Msza święta
Msza święta w Kościele Mariackim w Krakowie; przewodniczy: abp Marek Jędraszewski

28.10.2017 r. (sobota)

09:30 Rejestracja uczestników

JEDNOŚĆ – Konsekwencje Brexitu

WPROWADZENIE
David McAllister, Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w PE

DYSKUSJA
prof. Maciej Szpunar, Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu
Agata Gostyńska-Jakubowska, Centre for European Reform
Anne Applebaum, publicystka, Council on Foreign Relations (tbc.)

Moderacja
Karolina Zbytniewska, Redaktor Naczelna EurActiv

12:30 Zakończenie i podsumowanie konferencji
Ks. prof. Wojciech Zyzak, Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Tłumaczenie:

polski, niemiecki, angielski

Organizatorzy:

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Fundacja Konrada Adenauera w Polsce
Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu

Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE
Delegacja Polska w EPL (Chrześcijańscy Demokraci) w PE
Europejska Partia Ludowa
Wydawnictwo „Wokół Nas”, Gliwice

Chęć udziału w konferencji należy potwierdzić poprzez wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszeniowego na stronie: http://www.kosciol-europa.org.pl/

Znajdziecie tam Państwo również szczegółowy program, biogramy panelistów
oraz aktualne informacje o konferencji.

Nasze „krakowskie spotkania o Kościele i Europie” zainicjowane w 2000 roku szybko urosły do rangi jednego z ważniejszych międzynarodowych wydarzeń, poświęconych dyskusji nad najbardziej istotnymi problemami związanymi z integracją europejską, polityką międzynarodową, kryzysem ekonomicznym, politycznym i migracyjnym, obecnością chrześcijan w przestrzeni publicznej, dialogiem interkulturowym. Wielokrotnie nasze konferencje swoją obecnością zaszczycali: przewodniczący Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, komisarze unijni, sekretarze stanu i prefekci Kongregacji Stolicy Apostolskiej, prezydenci i premierzy Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele parlamentów europejskich, wybitni politycy, profesorowie i ekonomiści. Ubiegłoroczne spotkanie zgromadziło 250 uczestników.