Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

„Lubię patrzeć jak wschodzi słońce” – przedpremierowy pokaz filmu o Janie Pawle II w Rzymie 24 X 2019

 

W Rzymie odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Lubię patrzeć jak wschodzi słońce” o życiu intelektualnym Jana Pawła II, wyprodukowanego przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie w koprodukcji z Telewizją Polską.

Przedpremierowy pokaz odbył się w auli, w której Karol Wojtyła słuchał wykładów podczas swoich studiów w Rzymie – na Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie. 

Na premierze obecni byli szczególni goście: prof. Stanisław Grygiel, filozof, wieloletni współpracownik i przyjaciel Jana Pawła II, a także ponad 100 osób z polskiego środowiska w Rzymie – szef rzymskiej Fundacji Jana Pawła II, ks. Krzysztof Wieliczko, także rektor Instytutu Polskiego, ks. Adam Sycz

O. prof. Michał Paluch, rektor Angelicum powiedział po pokazie: Jest to film szalenie syntetyczny który w ciągu 52 minut mówi nam wszystko o Janie Pawle II.

Ks. prof. Józef Stala, prorektor UPJPII obecny na pokazie zaznaczył, że ten film trzeba zobaczyć, aby na nowo zakochać się w Janie Pawle II i zobaczyć na nowo jak wschodzi słońce nad znajomością jego dzieł.

Wyprodukowaliśmy ten film  mówi reżyser i autorka scenariusza, dr Paulina Guzik – bo w obliczu stulecia urodzin Jana Pawła II nie wystarczy, że będziemy kochać Jana Pawła II, nie wystarczy, że będzie w naszych sercach, on musi wejść na nowo w nasze myśli, w nasze umysły. Film przestawia dzieła Jana Pawła II jako filozofa, opowiada historię teologii ciała, pokazuje niezwykłą więź z Chrystusem jaką miał Wojtyła. Ale przede wszystkim przedstawia więź z ludźmi.

John Allen, jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych watykanistów na świecie obecny na pokazie powiedział, że ponieważ wcześnie stracił ojca, to Jan Paweł II ojca mu zawsze zastępował i uczył go jak być mężczyzną: Przeczytałem setki książek o papieżu, widziałem o nim setki filmów w czasie 30 lat mojej kariery – to był tytan świata, genialny filozof, genialny humanista. Ale przede wszystkim to był człowiek, który najbardziej cenił sobie międzyludzkie kontakty, kochał człowieka. Ten film pokazuje to w najbardziej unikatowy sposób, jaki kiedykolwiek widziałem w jakimkolwiek filmie, zaznaczył Allen.

Prof. Stanisław Grygiel, który wraz z żoną Ludmiłą obecny był na pokazie ze wzruszeniem mówił:

Odżyły we mnie wspomnienia, odżyła przyjaźń, która nauczała mnie jak żyć i jak myśleć, bo to idzie razem w parze, i jak kochać, a to nie jest takie łatwe – pogodzić to wszystko, nie tyle pogodzić, ile uczynić z tego jedną całość – z myślenia, z życia, z miłości. A to tutaj wychodziło.

Ten kto oglądał film, nawet jeżeli nie spotkał w życiu papieża, może nawet nie zna jego myśli, ale musiał zdać sobie sprawę, że chodzi o rzeczy fundamentalne, bez których nie warto żyć, nie warto myśleć i nie warto kochać.

Rektor Angelicum dodał:

Jak muszę zmierzyć się z jakimś ważnym tematem, to często – myślę sobie – że ważne, żeby znaleźć taką nitkę, która rozpruje całą tkaninę...I to jest duża sztuka. Ja myślę, że ten film ma taką cechę, że udało się znaleźć nitkę, która pozwala rozpruć całą tkaninę, właściwą perspektywę, aby oświetlić postać Jana Pawła II. Jego poszukiwanie prawdy o ludzkiej miłości jest kluczem do całego pontyfiatu.

W filmie oprócz prof. Grygiela występują: George Weigel, biograf Papieża Jana Pawła II, Danuta Rybicka, autorka pseudonimu Wujek i jedna z najbliższych papieżowi osób w Środowisku – prof. Teresa Malecka (Środowisko), o.prof. Jarosław Kupczak, a także prof. Rocco Buttiglione.

Premiera filmu w Telewizyjnej Jedynce odbędzie się w dniu ogólnopolskich obchodów stulecia urodzin Jana Pawła II w maju 2020 roku. Przedpremierowy polski pokaz będzie miał miejsce w Krakowie z udziałem władz UPJPII i przedstawicieli Telewizji Polskiej  o terminie będziemy informować z wyprzedzeniem.