Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

UPJPII w żalu po śmierci Tadeusza Szymy - reżysera, krytyka filmowego, wykładowcy UPJPII. Ostatnie pożegnanie 12 IV 2019

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z głębokim żalem przyjęła wiadomość o śmierci Tadeusza Szymy - wykładowcy naszej Uczelni.

Znany reżyser i krytyk filmowy, poeta, działacz opozycji w czasach PRL, redaktor Tygodnika Powszechnego i Telewizji Polskiej, wykładowca akademicki zmarł 5 kwietnia wieczorem w wieku 76 lat.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w piątek, 12 kwietnia 2019 roku o godz. 11.40 w kaplicy na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

 

Pochodził z Częstochowy. Był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracował naukowo w Polskiej Akademii Nauk i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez kilkanaście lat był redaktorem "Tygodnika Powszechnego" (1978-1991). Pisał o kulturze, był krytykiem filmowym.

Wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego i pracował  w TVP, gdzie był m.in. kierownikiem redakcji filmu dokumentalnego, a następnie wiceszefem redakcji dziecięcej i młodzieżowej.

W ostatnich latach był wykładowcą na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, gdzie prowadził zajęcia o manipulacji w mediach i komunikacji społecznej. Był także stałym współpracownikiem miesięcznika "Kino", a od trzech lat zasiadał w Radzie Programowej TVP.

Tadeusz Szyma był znanym poetą, autorem m.in. "Więcej wierszy nie pamiętam" oraz zbiorów dla dzieci: "Książka", "Zwierzenia zwierząt", "Wiersze i wierszyki o sprawach dużych i małych".

Był także twórcą lub współtwórcą filmów dokumentalnych: "Drogi królowej Jadwigi", "Książę" (o kard. Adamie Stefanie Sapieże), "Ormiańskie serce dla Polski", "Papież nadziei", "Cały dla Ciebie", "Tutaj zawsze byliśmy wolni", "Ostatni świadek", "Serce Śląska".

Opublikował liczne artykuły w prasie i wiele tekstów do albumów fotograficznych o Ziemi Świętej, Asyżu, malarstwie Stanisława Rodzińskiego. Był redaktorem naczelnym przewodnika "Z Karolem Wojtyłą wędrowanie po Polsce".

Był laureatem wielu nagród i odznaczeń.

źródło: Gość.pl krakowski

Rodzinie śp. Tadeusza Szymy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie składa wyrazy głębokiego współczucia, wspólnota akademicka łączy się w modlitwie.