LIST rektora UPJPII w Krakowie na drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego 2017

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak tradycyjnie przygotował list, który zostanie odczytany w kościołach w drugi dzień świąt:

"Drodzy Bracia i Siostry,

fragmenty Nowego Testamentu czytane podczas liturgii w okresie wielkanocnym często skupiają się na opisie spotkań ze zmartwychwstałym Panem, czego przykładem są biegnące z dobrą nowiną do apostołów niewiasty w dzisiejszej Ewangelii. Spotkania te miały głównie na celu przezwyciężenie niewiary w Chrystusowe zwycięstwo nad śmiercią. Jednak od wieków chrześcijanie ze zdumieniem stwierdzają, że Pismo Święte nie wspomina o spotkaniu Chrystusa ze swoją Matką. Tymczasem patron naszej uczelni, św. Jan Paweł II, idąc za myślą św. Ignacego z Loyoli, uważał, że Maryja była pierwszą osobą, której zmartwychwstały Jezus się ukazał. Możliwe, że autorzy natchnieni, nie pisząc o tym spotkaniu, chcieli podkreślić, że Matka Boża nigdy nie zwątpiła w swego Syna i zawsze była z Nim zjednoczona. Nie sposób skierować do niej słów, którymi Chrystus czynił wyrzuty apostołowi Tomaszowi: „błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”...