Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

Ks. prof. zw. dr hab. Józef Marecki został powołany do Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na drugą kadencję

Minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał nową Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Jej przewodniczącym został ponownie prof. Włodzimierz Bolecki.

Ks. prof. Józef Marecki zasiadał w Radzie również w poprzedniej kadencji.

Ks. prof. Józef Marecki jest kierownikiem Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii, zarazem jednym z pierwszych wychowanków Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII. Zajmuje się problematyką szeroko pojmowanego dziedzictwa kulturowego Europy, jak i historią najnowszą. Szczególnie bliskie są mu: heraldyka, numizmatyka oraz weksylologia, falerystyka i symbolika chrześcijańska. Jest niezrównanym specjalistą w dziedzinie historii zakonów. Należy do wielu towarzystw i rad naukowych różnych instytucji w Polsce i za granicą.

Jest autorem lub współautorem blisko 60-ciu książek i monografii, wielu artykułów. Wygłosił ponad 150 wykładów popularyzujących wiedzę historyczną podczas ważnych konferencji. Jest też świetnym felietonistą, co podkreślał w laudacji prof. zw. dr hab. Ludwik Frey.

Ks. prof. Józef Marecki został odznaczony Brązowym Medalem Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej. Jest członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Ks. prof. Józef Marecki przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Więcej szczegółów:

https://forumakademickie.pl/news/powolano-rade-narodowego-programu-rozwo...