Ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna przewodniczącym międzynarodowej Komisji Języka Religijnego, także współtwórcą koncepcji Centrum Literatury i Języka - Planeta Lem w Krakowie

W dniach 20-27 sierpnia 2018 r. odbył się w Belgradzie XVI Międzynarodowy Kongres Slawistów. Uczestniczyło w nim 1200 naukowców z 40 krajów. W czasie Kongresu wybrano nowe władze i przewodniczących komisji działających przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów na kadencję 2018-2023. Przewodniczącym Komisji Języka Religijnego został pracownik Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna. Kierowana przez niego Komisja liczy 36 członków z 10 krajów słowiańskich.

Ks. prof. Wiesław Przyczyna jest także współtwórcą koncepcji Centrum Literatury i Języka - Planeta Lem w Krakowie, nowej przestrzeni dla języka i literatury.
W Krakowie powstanie bowiem pierwsze w Polsce centrum poświęcone literaturze i językowi o ogólnokrajowym zasięgu. Budowę Centrum Literatury i Języka – Planety Lem w dawnym Składzie Solnym na Zabłociu ogłosił podczas konferencji prasowej 6 września Prezydent Krakowa – prof. Jacek Majchrowski. Koordynatorem tej inwestycji jest Krakowskie Biuro Festiwalowe jako operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Jednym ze współpracowników do spraw merytorycznych i programowych jest Fundacja na rzecz Muzeum Języka Polskiego. Wśród osób odpowiedzialnych za przygotowanie koncepcji wystawy o języku jest m.in. ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji nt. planowanego w Krakowie Centrum w załączniku: