Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

Gala finałowa VIII edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka! 18 III 2019

Trwają zgłoszenia do VIII edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka! Prace można nadsyłać do 5 III 2019

 

Po raz ósmy studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zachęcali rówieśników z całej Polski do zdobycia doświadczenia w warsztacie dziennikarskim. Prace oceniane sa w czterech kategoriach, a pula nagród to 4000 zł.

Konkurs dedykowany jest ambitnym, początkującym dziennikarzom, ale także osobom zainteresowanym tematyką medialną. Laureaci oprócz nagrody pieniężnej, której pula wynosi w tym roku 4000 zł., mogą liczyć na lepszy start w zawodzie, praktykę, a także utwierdzenie w przekonaniu, że ciężką pracą można osiągnąć bardzo dużo.

Jeden z zeszłorocznych laureatów w swoim reportażu opowiedział historię rodzeństwa, które choruje na zanik mięśnia SMA i potrzebowało pieniędzy na budowę windy - Pojechałem do nich, żeby pokazać ich codzienność: jak radzą sobie z problemami każdego dnia i jak budowa windy ułatwiłaby im życie. Ostatecznie udało im się zrealizować marzenie. To dla mnie największa satysfakcja, że reportaż może komuś pomóc - mówi Antoni Rokicki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Tegoroczna edycja jest już ósmą, z tego względu przewodnia idea konkursu nawiązuje do motywu nieskończoności. Wiąże się to z niezliczoną liczbą pomysłów, jak i pasji młodych dziennikarzy.

Zgłoszenia do Nagrody Młodych Dziennikarzy ruszyły od 1 grudnia i obejmowały następujące kategorie: Debiut Publicystyczny Roku, Inicjatywa Roku, Reportaż – Po Debiucie i Młodzi Twórcy Filmowi.

Pomysł Konkursu dla Młodych Dziennikarzy zrodził się z pamięci i pasji. Najpierw z pamięci o pasji, którą przejawiał pierwszy z patronów tego konkursu Bartek Zdunek. Ponieważ tej pasji nie było dane rozkwitnąć, bo przerwała ją śmierć Bartka, chcieliśmy stworzyć innym młodym twórcom miejsce do pokazania swoich, często skrywanych, możliwości dziennikarskich. Po prawie ośmiu latach konkurs wciąż żywi się pasją i pasją zaraża. Jest organizowany przez młodych dla młodych. I niech tak trwa - mówi Krzysztof Gurba, pomysłodawca Konkursu.

Patronem Nagrody Młodych Dziennikarzy jest tragicznie zmarły w 2010 roku student pierwszego rocznika na kierunku dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – Bartłomiej Zdunek. Autor licznych wierszy i artykułów, które doczekały się pośmiertnego wydania w zbiorze pt. „W cieniu ciszy”. Do grona patronów dołączyli również Paweł Migas - patron kategorii Reportaż po debiucie i ks. Andrzej Baczyński - patron kategorii Młodzi Twórcy Filmowi. Celem każdej edycji jest odkrywanie młodych talentów za życia autorów, a także zachęcanie do publikacji swojej twórczości.

Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Absolwentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Dziennikarskie Koło Naukowe UPJPII oraz Koło Młodych krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.