Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

Baza danych parafii katolickich na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczpospolitej dziełem WHiDK UPJPII

      W ramach działań prowadzonych przez Pracownię Badań nad Historią i Kulturą Przestrzeni Totalitarnej i Posttotalitarnej Instytutu Historii na Wydziale Histroii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pojawiła się w sieci internetowej baza danych parafii katolickich w Rosji w przededniu I wojny światowej (https://podkowa.mikomi.pl/).
      Upublicznienie zebranych informacji otwiera pierwszy etap prac zmierzających do stworzenia bazy danych miejscowości kresowych, w których znajdowały się obiekty sakralne (kościoły parafialne, kościoły zakonne, kościoły filialne, kaplice publiczne, kaplice cmentarne, oratoria) z terenu archidiecezji mohylewskiej (ziemie zabrane oraz pozostały obszar europejskiej i azjatyckiej Rosji). Poszczególne rekordy obejmują następujące informacje: (1.) polską nazwę miejscowości, (2.) oboczności polskiej nazwy miejscowości, (3.) obecną nazwę miejscowości w języku urzędowym, (4.) rosyjską nazwę miejscowości, (5-7.) współczesną przynależność do jednostek państwowej administracji, (8-10.) przynależność do państwowych jednostek administracji w 1914 r., (11-14.) przynależność do kościelnych jednostek administracyjnych w 1914 r.. Rozpoczęto również uzupełnianie bazy danych o: (1.)  podstawowe informacje o obiektach sakralnych oraz (2.) informacje o zachowanych księgach metrykalnych i (3.) protokołach wizytacyjnych. Dane te będą w następnych miesiącach uzupełniane i weryfikowane na podstawie literatury oraz źródeł rękopiśmiennych.
    Już obecnie na stronie można znaleźć podstawowe informacje o parafiach kresowych.
    Docelowo informacje o każdej parafii obejmować będą również dane dotyczące duchowieństwa pracującego w poszczególnych parafiach, ilości wiernych, należących do parafii miasteczek i wsi (okręgi parafialne), organizacji i bractw kościelnych. Ponadto zmieszczone będą stare i współczesne zdjęcia, mapy oraz kopie przykładowych (ważnych) materiałów źródłowych.
    Prace prowadzone były wraz z Fundacją Badań Europejskich „Sarmacja”, powołaną do pracy nad tym projektem. Pierwszy etap prac można było zakończyć dzięki tegorocznym dotacjom otrzymanym przez Fundację od  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Województwa Małopolskiego.

Więcej na temat projektu na stronie internetowej Pracowni:

(https://historia-pracownia.pl/baza-danych/;  http://historia-pracownia.pl/konferencje-i-sesje/nieistniejace-i-zapomni...) oraz w opisie projektu umieszczonym w opublikowanym katalogu.

 

http://historia-pracownia.pl/programy-badawcze-i-granty/podkowa-2017/

https://podkowa.mikomi.pl/podzial-administracyjny/2/5a15eccda5f86159be863a7d