Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

Święcenia biskupie ks. prof. dr. hab. Janusza Mastalskiego w katedrze wawelskiej. DOMINUS SPES MEA! 5 I 2019

Mszę św. z udzieleniem święceń biskupich ks. prof. dr. hab. Januszowi Mastalskiemu, rektorowi Krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, wieloletniemu prorektorowi Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie koncelebrował abp Marek Jędraszewski. 
–   Z mitrą na głowie, z pastorałem w ręce i z pierścieniem na dłoni idź do świata pełen śmiałości i męstwa. Nie bój się! Niech przez całe twoje pasterskie posługiwanie towarzyszą Ci słowa św. Jana Pawła II Wielkiego z Placu św. Piotra: „Non abbiate paura!¬” – „Nie lękajcie się!” – mówił arcybiskup w homilii.
Sednem chrześcijańskiej wiary jest wzajemne miłowanie się, dalekie od złości i nienawiści, z uwagą wpatrujące się w drugiego człowieka, z najwiekszą w biednych i potrzebujących wsparcia. Nie jedynie słowem, a czynem. 
Ewangeliczne słowa o doświadczaniu bliskości Chrystusa przez Apostołów Arcybiskup odniósł do posługi biskupiej.
 – Za chwilę, prawie dwa tysiące lat po tych ewangelijnych wydarzeniach, ma się w odniesieniu do ciebie przedłużyć historia Apostołów (...)
Dzisiejsze wydarzenie sięga więc, z jednej strony, samych początków Kościoła, z drugiej natomiast strony odnosi się do jego przyszłości. Swoją wiarą i swoim świadectwem wiary masz bowiem, Drogi Księże Biskupie Nominacie, dalej budować Chrystusowy Kościół, który – wedle słów św. Piotra – jest wznoszony „jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, przyjemnych Bogu przez Jezusa Chrystusa” (1 P 2, 5).
Idź do świata, wzywając wszystkich, aby na oścież otwierali drzwi Chrystusowi. Idź zgodnie z twym biskupim zawołaniem: Dominus spes mea („Pan moją nadzieją”).

Po wygłoszeniu homilii biskup elekt odpowiedział na pytania dotyczące jego pasterskiej posługi. Nastąpił obrzęd nałożenia rąk i modlitwa święceń przy udziale nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio, kardynała Stanisława Dziwisza, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Nowowybranemu biskupowi darowane zostały: Księga Ewangelii, mitra i pastorał. Uczestniczący w uroczystości biskupi przekazali ks. prof. Januszowi Mastalskiemu tzw. pocałunek pokoju. 

Ksiądz Biskup Janusz Mastalski przeszedł przez katedrę błogosławiąc uczestników uroczystości. Po czym wygłosił podziękowanie:

"Dominus spes mea. Takie jest moje zawołanie biskupie. Pan jest nadzieją moją. Chciałbym, aby cała moja posługa biskupia była przepełniona nadzieją wynikającą, że to co czynię jest zgodne z Wolą Bożą. Ufam, że tak będzie.

Nie byłoby tej posługi, gdyby nie Bóg, który doprowadził mnie aż tutaj. Codziennie dziękuję Mu za to, że jest moją siłą i nadzieją. Jestem niezmiernie wdzięczny Ojcu Świętemu Franciszkowi za tak wielkie wyróżnienie i zaufanie. Zapewniam Go o mojej wierności i modlitwie. Dziękuję moim rodzicom, którzy zapewnili piękne pełne miłości dzieciństwo i młodość. Dziękuję całej mojej rodzinie zgromadzonej w tej katedrze.

Szczególne podziękowanie pragnę skierować do Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego. Dziękuję za dzisiejszą konsekrację, modlitwę, zaufanie, codzienną troskę, a także za przykład życia, w którym prawda, konsekwencja w działaniu, dyskrecja i miłość do drugiego człowieka są wyznacznikiem posługi Arcybiskupa.

Eccellenza Reverendissima, Arcivescovo Nunzio apostolico in Polonia, Monsignor Salvatore Pennacchio,

Sono profondamente grato per la Sua presenza e per il dono della consacrazione. La ringrazio per la Sua cordialita` mostràtami in modo particolare nelle ultime settimane. La ringrazio per la fiduccia e il Suo supporto. La mia preghiera ogni giorno esprima al meglio la gratitùdine alla Sua Eccellenza.

Jestem ogromnie wdzięczny ks. Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi. Wiele Eminencji zawdzięczam. Był Ks. Kardynał przez lata dla mnie wsparciem, doradcą i pasterzem. Dziękuję za obecność i konsekrację.

Dziękuję za obecność i modlitwę księży arcybiskupów i biskupów. Wasza obecność jest dla mnie zobowiązaniem do modlitwy za Was i za dzieła, które ekscelencje prowadzą i im przewodzą. Bóg zapłać.

Podziękowania kieruję także do władz państwowych i samorządowych, do konsulów, a szczególnie do ministra z kancelarii pana prezydenta, a także pana wojewody, posłów i senatorów. Pisaliście państwo w gratulacjach, że liczą na współpracę. Jestem na nią gotów i w porozumieniu z Ks. Arcybiskupem będę dyspozycyjny. Dziękuję zatem za obecność i życzliwość.

Dziękuję również kapłanom, którzy zechcieli w tym dniu być razem ze mną w katedrze na Wawelu. Bardzo dziękuję przedstawicielom kapituł krakowskich i nie tylko. W szczególności pragnę wyrazić wdzięczność i radość z obecności moich kolegów rocznikowych, którym patronuje św. Franciszek Salezy. Jak dobrze, że jesteśmy razem, pełni życzliwości.

Jakże nie dziękować za obecność świata nauki, a szczególnie pracownikom Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, na czele z księdzem rektorem i księżmi prorektorami. Jestem związany z uczelnią, bowiem to moja alma mater. Mam w niej wielu przyjaciół. Dziękuję za życzliwość w ostatnich tygodniach.

Serdecznie dziękuję siostrom zakonnym, bez których moje życie byłoby pewnie bardziej usłane krzyżami. Wasza pomoc modlitewna była zawsze dla mnie pomocą i tarczą a jednocześnie czułem namacalnie, że Dominus spes mea.

Moje wyrazy głębokiej wdzięczności kieruję do metropolitalnego seminarium. Drodzy formatorzy, dziękuję za to, że w tak niedługim czasie udało nam się stworzyć zespół ludzi ufającym sobie, rozumiejących się bez słów. Byliśmy jak rodzina. Dziękuję za obecność.

Drodzy klerycy, ostatnie moje lata związane były z Wami. Dziękuję Wam za zaufanie, jakim mnie obdarzyliście i codzienną afirmację. Próbowaliśmy stworzyć w seminarium dom rodzinny, w którym każdy czuje się bezpieczny i akceptowany. Proszę Was o modlitwę za mnie, a każdemu dziękuję za pomoc przy święceniach i codzienną życzliwość.

Jestem niezmiernie wdzięczny za obecność dziś moim przyjaciołom i znajomym. Liczę na dalsze spotkania, życzliwość i podpowiedzi, jakim mam być biskupem. Proszę także o modlitwę, bowiem to właśnie Wy najlepiej po Bogu i mamie wiecie czego mi potrzeba.

Jestem wdzięczny wszystkim, którzy chcieli się ze mną modlić tu w katedrze wawelskiej. Pragnę szczególnie podziękować osobom niepełnosprawnym, chorym i samotnym, którzy tak gorliwie otaczają mnie modlitwą. Dziękuję, że chcieliście być ze mną. Dziękuję Wszystkim, którzy modlili się ze mną za pośrednictwem transmisji telewizyjnej. Proszę o dalszą opiekę modlitewną, a także wsparcie w postaci rad i sugestii.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszej uroczystości. Za wszelkie dobro podziękowania składam na ręce księdza prałata proboszcza katedry Zdzisława Sochackiego.

Na moim obrazku prymicyjnym z roku 1989 umieściłem słowa z Psalmu 73: Mnie zaś dobrze jest być blisko Boga, w Panu wybrałem sobie schronienie. Tak! Wybrałem sobie w Nim schronienie bo Dominus spes mea. Pan nadzieją moją."

 

Na zaskończenie uroczystości zostały oczytane listy gratulacyjne od: kard. Zenona Grocholewskiego,przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego, prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego. 

zdjęcia: Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

 

Fotogaleria:

https://flic.kr/s/aHsm7RX8tZ

zdjęcia: Justyna Kastelik/Biuro Promocji UPJPII

 

strona Archidiecezji Krakowskiej z informacjami o ks. biskupie Januszu Mastalskim (życiorys, wybór i interpratacja herbu):

https://diecezja.pl/bp-janusz-mastalski/