Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Udostępnianie i Informacja Naukowa

Dział Udostępniania i Informacji Naukowej to jedna z najważniejszych, z punktu widzenia czytelnika, jednostek Biblioteki. W Bibliotece Głównej UPJPII zlokalizowany jest na I piętrze budynku i podzielony na dwie zasadnicze części. Pierwszą z nich jest REJESTRACJA czyli miejsce gdzie czytelnik może zapisać się do Biblioteki lub prolongować swoją kartę biblioteczną. Tutaj również uzyskuje informacje o głównych zasadach korzystania ze zbiorów Biblioteki. W Rejestracji znajdują się biurka wyposażone w komputery gotowe do pracy z czytelnikiem, a także katalogi kartkowe zachęcające do przejrzenia. W drugiej części Działu Udostępniania i Informacji Naukowej znajduje się WYPOŻYCZANIA czyli punkt wypożyczeń i zwrotów książek. Tutaj czytelnik może uzyskać informacje na temat księgozbioru, poszukiwanych pozycji czy też lokalizacji danego tytułu. Na wypożyczalni czytelnik może także skorzystać z pokoju pracy indywidualnej lub rozmieszczonych na całej powierzchni miejsc do pracy w większości wyposażonych w komputery stacjonarne. Dodatkowo odnajdzie tutaj skanery, z których korzystanie jest bezpłatne.

                Podstawowym warunkiem korzystania ze zbiorów Biblioteki jest posiadanie karty bibliotecznej, a każdy czytelnik zobowiązany jest każdorazowo do wpisu w „Zeszyt odwiedzin” zlokalizowany w Rejestracji. Aby skorzystać/wypożyczyć materiały biblioteczne zlokalizowane w Wolnym Dostępie czytelnik może zamówić je wcześniej (do 5 dni wcześniej) poprzez Komputerowy Katalog Zbiorów Biblioteki UPJPII lub poszukać na półce po przyjściu do Biblioteki. Natomiast by skorzystać z materiałów oznaczonych sygnaturą M1./, M2./, M3./ … (magazyn zwarty) również zamawia je za pośrednictwem katalogu komputerowego lub na miejscu w Bibliotece wypełniając drukowany rewers.

                Zasady udostępniania zbiorów w bibliotekach jednostek organizacyjnych UPJPII są bardzo podobne. Jedyną różnicą jest brak możliwości zamawiania elektronicznego materiałów bibliotecznych, należy to zrobić osobiście poprzez wypełnienie drukowanego rewersu dostępnego w danej bibliotece. Zwroty książek możliwe są jedynie w bibliotece, w której egzemplarz został wypożyczony. Klasyfikacja i układ zbiorów jest indywidualny dla każdej biblioteki.